Earth Day Poster Contest 2017 admin_ora_pmg 2019-04-12T16:11:24-07:00
2017 Poster Contest Winners
The theme of the Oro Loma Earth Day 2017 Poster Contest was “Reduce Trash! THINK Before You Toss.” Students were asked to create posters that show how they reduce trash by keeping recyclables and compostibles out of it in the first place.
Our sincere thanks for the nearly 1.500 wonderful entries! The winners were selected based on those posters that best creatively and artistically communicated the theme. Oro Loma and Waste Management would like to thank everyone who submitted a poster and acknowledge the efforts of all the students who participated in the contest and the teachers and parents who encouraged them.
Downloadable Photo of the 2017 Poster Contest Winners
VIDEO
At the May 24, 2017 Award Ceremony, students were awarded:
Recycling Star Award: $100 (5 total)
First Place: $700 (6 total)
Second Place: $500 (6 total)
Third Place: $300 (6 total)
Honorable Mentions $150 (12 total)
Totals awarded in 2017 by Oro Loma / Waste Management:
Cash Prizes to students: $11,300
Matching Awards to schools: $11,300
$25 Certificate of Merit Awards $1,500
$100 Participation Awards: $800
Grand Total: $24,900
View Ceremony Photo Gallery >>
Kindergarten Recycling Star Winners
K
Star
Bryanna Montana
Ms. Kamian
Dayton Elementary School
Star
Leasiasi (LJ) Moa
Ms. Vieira
Corvallis Elementary School
Star
Madison Hensley
Ms. Hicks
Dayton Elementary School
Star
Olivia Tran
Ms. Hicks
Dayton Elementary School
Star
Ryan Powers
Ms. Scarper
Bay Elementary School
Bryanna Montana -- Dayton Elementary School
Leasiasi (LJ) Moa -- Corvallis Elementary School
Madison Hensley -- Dayton Elementary School
Olivia Tran -- Dayton Elementary School
Ryan Powers -- Bay Elementary School
Grade Group 1-2: First, Second, Third Place and Honorable Mention Winners
1-2
1st
Tyler Reyes
Ms. Lynds
Dayton Elementary School
2nd
Hannah Wu
Ms. Riley
Dayton Elementary School
3rd
Isis Elsalaam
Ms. Collins
Colonial Acres Elementary School
H.M.
Joaquin Ambriz
Ms. Stinetorf
Bay Elementary School
H.M.
Samuel Angeles
Ms. Guzman
Jefferson Elementary School
Tyler Reyes -- Dayton Elementary School
Hannah Wu -- Dayton Elementary School
Isis Elsalaam -- Colonial Acres Elementary School
Joaquin Ambriz -- Bay Elementary School
Samuel Angeles -- Thomas Jefferson Elementary School
Grade Group 3-4: First, Second, Third Place and Honorable Mention Winners
3-4
1st
Kody Dao
Ms. Bauman
Dayton Elementary School
2nd
Michael Reyna
Ms. Furman
Colonial Acres Elementary School
3rd
Nathan Acayan
Mr. Olsen
Dayton Elementary School
H.M.
Koney Huang
Ms. Bauman
Dayton Elementary School
H.M.
Miles Pollard
Ms. Grills
Dayton Elementary School
Kody Dao -- Dayton Elementary School
Michael Reyna -- Colonial Acres Elementary School
Nathan Acayan -- Dayton Elementary School
Koney Huang -- Dayton Elementary School
Miles Pollard -- Dayton Elementary School
Grade Group 5-6: First, Second, Third Place and Honorable Mention Winners
5-6
1st
Alyssa Perez
Ms. Montgomery
St. Joachim School
2nd
Melanie Reyes
Ms. Davis
Washington Manor Middle School
3rd
Lisa Gerardi
Ms. Sweeney
Assumption School
H.M.
Janicka Lopez
Ms. Haarz
St. Joachim School
H.M.
Cristina Rodriguez
Ms. Weissman
Hesperian Elementary School
Alyssa Perez -- St. Joachim School
Melanie Reyes -- Washington Manor Middle School
Lisa Gerardi -- Assumption School
Cristina Rodriguez -- Hesperian Elementary School
Janicka Lopez -- St. Joachim School
Grade Group 7-8: First, Second, Third Place and Honorable Mention Winners
7-8
1st
Jhaneen Uy
Ms. Villanueva
St. Joachim School
2nd
Victoria Mai
Mr. Kandah
Kipp Summit Academy
3rd
Lavender Deng
Ms. Davis
Washington Manor Middle School
H.M.
Briana Becerra
Ms. Dean
Bohannon Middle School
H.M.
Angelica Stranahan
Ms. Dean
Bohannon Middle School
Jhaneen Uy -- St. Joachim School
Victoria Mai -- Kipp Summit Academy: 2nd Place in the Seventh-Eighth Grade Group
Lavender Deng -- Washington Manor Middle School
Angelica Stranahan -- Bohannon Middle School
Briana Becerra -- Bohannon Middle School
Grade Group 9-10: First, Second, Third Place and Honorable Mention Winners
9-10
1st
Kerry Lin
Mrs. Brown
San Leandro High School
2nd
Conneisha Maynes
Ms. Loveland
East Bay Arts
3rd
Jeselyn Gatmaitan
Ms. Dove
San Leandro High School
H.M.
Noelle Tilly
Mr. Lapum
Redwood Christian High School
H.M.
Roy Calvo
Mr. Lapum
Redwood Christian High School
Kerry Lin -- San Leandro High School
Conneisha Maynes -- East Bay Arts
Jeselyn Gatmaitan -- San Leandro High School
Noelle Tilly -- Redwood Christian High School
Roy Calvo -- Redwood Christian High School
Grade Group 11-12: First, Second, Third Place and Honorable Mention Winners
11-12
1st
Cherrilyn Starkey
Ms. Rosiles
Arroyo High School
2nd
Nikolai Freeman
Ms. Sylvia Beles
San Lorenzo High School
3rd
Zhanyu (Kelly) Ye
Mr. Lapum
Redwood Christian High School
H.M.
Cindy Tran
Ms. Dove
San Leandro High School
H.M.
Tai Nguyen
Ms. Dove
San Leandro High School
Cherrilyn Starkey -- Arroyo High School
Nikolai Freeman -- San Lorenzo High School
Zhanyu (Kelly) Ye -- Redwood Christian High School
Cindy Tran -- San Leandro High School
Tai Nguyen -- San Leandro High School
Grades 1-12:
Recipients of $25 Certificate of Merit
Jayden McPeters Peake
Ms. Lynds
Dayton Elementary School
Keyla Marquez
Ms. Guzman
Jefferson Elementary School
Krystal Duran
Ms. McCullough
Grant Elementary School
Atziry Loria
Ms. Heringer
Dayton Elementary School
AnYing Yang
Ms. Heringer
Dayton Elementary School
Marissa Okialda
St. John School
Amy Mendez-Lopez
Ms. Alexander
Corvallis Elementary School
Marilyn Saavedra
Ms. Polieka
Jefferson Elementary School
Ryan Lee
Ms. Lynds
Dayton Elementary School
Deborah Cuellar
Ms. Riley
Dayton Elementary School
Leia Alexis Fernandez
Ms. Grills
Dayton Elementary School
Briza Munoz
Mr. Olsen
Dayton Elementary School
Jessica Ngok
Ms. Kintner
Calvary Christian School
Victoria Bammer
Mr. Olsen
Dayton Elementary School
Skye Enerio
Ms. Magidson
Corvallis Elementary School
Juan Zarco
Room 18
Lorenzo Manor Elementary School
Lantis Chung
Ms. Sweeney
Assumption School
Henry Su
Ms. Cartwright
Dayton Elementary School
Angelina Tran
Ms. Bauman
Dayton Elementary School
Brian Ho
Ms. Reno
Grant Elementary School
Patrick Gatpandan
Ms. Dean
Bohannon Middle School
Aiyana Rawson
Ms. Sweeney
Assumption School
Princess Fernandez
Mr. Kandah
Kipp Summit Academy
Laura Fernandez
Mr. Kandah
Kipp Summit Academy
Dustin Nghiem
Ms. Montgomery
St. Joachim School
Sherry Lau
Ms. Davis
Washington Manor Middle School
Jessica Rose Vicera
Ms. Davis
Washington Manor Middle School
Samantha Alvarez
Ms. Montgomery
St. Joachim School
Dakota Kaiser
Ms. Dean
Bohannon Middle School
Abagail Hague
Mr. Lapum
Redwood Christian Middle School
Shane Dass
Ms. Dean
Bohannon Middle School
Leila Jahovach
Ms. Sweeney
Assumption School
Belen Morales
Ms. Dean
Bohannon Middle School
Moryll Rodriguez
Ms. Dean
Bohannon Middle School
Matthew Gerardi
Ms. Sweeney
Assumption School
Angelica Marquez
Ms. Dean
Bohannon Middle School
Ashley Figueroa
Ms. Dean
Bohannon Middle School
Kelly Nguyen
Ms. Davis
Washington Manor Middle School
Geneva Ball
Ms. Davis
Washington Manor Middle School
Amayah Jackson
Ms. Dean
Bohannon Middle School
Katrina Castro
Ms. Loveland
East Bay Arts
Cheyenne Lin
Ms. Dove
San Leandro High School
Hanvin Moon
Mr. Lapum
Redwood Christian High School
Leila Inocentes
Ms. Dove
San Leandro High School
Adnan Aljabal
Ms. Dove
San Leandro High School
Cynthia Gallegos
Ms. Loveland
East Bay Arts
Esteban Valdivia
Ms. Curry
Lighthouse Christian Academy
Aidan Fosdani
Mr. Lapum
Redwood Christian High School
Luisa Rodriguez
Ms. Rosiles
Arroyo High School
Gabriel Hierro
Mr. Lapum
Redwood Christian High School
Scarlet Granados
Ms. Dove
San Leandro High School
Shelby Lang
Mr. Lapum
Redwood Christian High School
Wendy Chang
Ms. Dove
San Leandro High School
Kenia Flores
Ms. Osterberg
San Lorenzo High School
Gianella Borcean
Mrs. Clark
Arroyo High School
Emma Neal
Mr. Lapum
Redwood Christian High School
Eddielene Estrada
Ms. Rosiles
Arroyo High School
Maria Valdivia
Ms. Curry
Lighthouse Christian Academy
Javier Herrera
Ms. Dove
San Leandro High School
Chu Qi Luo
Mrs. Brown
San Leandro High School